تبلیغات
ریاضی فیزیک - قسمت نهم:هندسه چگونه بوجود آمد؟_قسمت اول

درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را

اشتراک و ارسال مطلب به:

قسمت نهم:هندسه چگونه بوجود آمد؟_قسمت اول

تاریخ:جمعه 20 اسفند 1389-06:00 ب.ظ

سه هزار سال پیش در مصر هر زمان که رودخانه بزرگ نیل طغیان می کرد مزارع کشاورزی را زیر آب فرو می برد.پس از فروکش کردن آب دهقانان نمی توانستند زمین های خود را شناسایی کنند.به همین دلیل بین آن ها اختلاف های زیادی پیش می آمد.دانشمند آن زمان "آحموس"برای اولین بار به فکر راه چاره افتاد تا با اندازه گیری مساحت زمین ها و پیاده کردن شکل آنها روی کاغذ چاره ای برای این مشکل بیابند.

او مساحت زمینهای مختلف را که به شکلهای چهارگوش یا سه گوش یا اشکال  هندسی متنوعی بود با واحد های اندازه گیری آن زمان اندازه گرفت...

آحموس پس از فرونشستن آب دوباره نقشه را پیاده می کرد و مزرعه هر کس را به هر شکل و مساحتی که پیش از آن داشت به او تحویل می داد.

به این ترتیب اولین پایه های هندسه پایه گذاری شد.از طرف دیگر مصریان آرامگاه بزرگان خود را به شکل هرم بنا می کردند.به همین علت نیز باید هندسه مقدماتی را برای طراحی و ساختن قبر ها یاد می گرفتند.

درباره قبر های پادشاهان و بزرگان مصر باستان افسانه های زیادی گفته شده است.عده ای معتقدند که انسان های دیگر از کرات آسمانی به زمین آمده اند و نقشه معماری قبر ها را به مردم زمینی داده اند و از آنان کار کشیده اند تا به خاطر حمله های آینده به زمین بتوانند از آن کمک بگیرند.

هندسه در اغلب زبان های لاتین ژئومتری نام دارد.در زبان یونانی ژئو به معنای زمین و متری به معنای اندازه گیری است.
Admin Logo
themebox Logo