تبلیغات
ریاضی فیزیک - چرا در کهاد شرکت میکنم؟ - قسمت 1
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

پنجشنبه 15 شهریور 1397-09:43 ب.ظخوب اول از همه باید بگم که اصلا من به این امید اومدم مهندسی که یه رشته ی علوم پایه هم در کنارش کامل کنم! مخصوصا تو دوران کنکور خیلی عشق ریاضی بودم و دورشته ای خوندن تقریبا تصمیم قطعیم بود.
بالاخره بعد از 2 ترم مهندسی خوندن، تو تابستون با کلی بدبختی و بدوبدو (!) فرم دورشته ای رو از ساختمون مرکزی آموزش گرفتم و این فرمی بود که واقعا به هر کسی نمیدادن.چون خودشونم نمیدونستن کجاست
وقتی فرمو پر کردم و تحویل دادم،به خاطر معدل خوبم تا تائید شدنش توسط دکتر راشد زمان زیادی طول نکشید. بالاخره همون روز اول شروع ترم 3 بهم زنگ زدن و گفتن با درخواستت موافقت شده و میتونی تو حذف و اضافه از دانشکده ی مقصد درسایی که میخوای رو برداری.
اما تماس اینجا تموم نشد. کارمند آموزش بهم قوانین دورشته ای رو گفت! و اینکه به خاطر این کار سنوات بهم تعلق نمیگیره و هنوز باید تو همون 8 ترم تموم کنم و اینکه نمیتونم رشته اصلیم رو زودتر از رشته دومم تموم کنم و از اینجور حرفا. یعنی باید تو همون زمانی که همه یه رشته رو تموم میکنن، من دورشته رو تموم میکردم که کل واحدهای تطبیقی به ریاضی 1 و 2 و معادلات دیفرانسیل و محاسبات عددی خلاصه میشد. یعنی بیش از 200 واحد!!
اینم بگم که خود ترم 3 از سختترین ترمای مهندسی برق محسوب میشه. ریسک بزرگی بود که اولین ترمی که درسای تخصصی رو برمیداشتیم، من هم یه سری درس رو یه دانشکده دیگه مهمان بشم که خودش به آسونی معروف نیست!
اینها و یکی دو دلیل کوچک دیگه، باعث شدن که من قید دورشته ای رو بزنم و سعی کنم رو همون رشته ی اصلیم تمرکز کنم.
از این مقدمه ی نسبتا مفصل که بگذریم، میرسیم به همین دو سه ماه پیش، یعنی پایان ترم 6. دانشگاه طبق اعلامیه ای که منتشر کرده، از ترم بعد دوره های کهاد برای تعداد خوبی از رشته های متنوع ارائه میده. از کامپیوتر بگیر تا ادبیات و نقاشی خوندن این خبر واقعا منو متغیر کرد. حالا تازه میرسیم به اینکه اصلا کهاد چی هست؟
کهاد یا ماینور (minor) در واقع رشته ی فرعی هستش که آدم با گذروندن تعداد کمی واحد(حدود 18-20 تا) میتونه مدرکشو بگیره. تو دورشته ای ولی باید تمام واحدای رشته دوم رو اجبارا بگذرونیم. خوبی کهاد اینه که درسایی که میخوای رو هم خودت انتخاب میکنی. یعنی یه جورایی از اختیاری برداشتن، گسترده تر و از دورشته ای کردن، سبکتره و زمان کمتری میخواد
انشاءالله که آخرش خیره و این مسئولین دانشگاه براش یه داستان درست نمیکنن. بالاخره اولین ترمه که داره ارائه میشه و قشنگ معلومه که هیچکی از قوانینش و غیره اطلاعاتی نداره
خوب بیشتر تاریخچه گفتم تا جزئیات. بقیه اش رو بعدا بیشتر توضیح میدمتاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 15 شهریور 1397 10:08 ب.ظ