تبلیغات
ریاضی فیزیک - قسمت هفدهم:هندسه چگونه بوجود آمد؟_قسمت دوم
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

دوشنبه 10 مرداد 1390-07:11 ب.ظسلام دوستان.در قسمت پیش خواندید که هندسه در مصر باستان بوجود آمد(اصلاعات کاملتر در قسمت قبل).

حال می خواهم به ادامه تاریخچه هندسه بپردازم.

برای خواندن ادامه مطالب به ادامه مطلب بروید.

تالس ریاضی دان و فیلسوف یونانی(که مطمئنا همگی او را می شناسید) به مصر سفر می کند و از مصریان علم هندسه را فرا می گیرد و با کمک علم هندسه حجم  و مساحت اهرام ثلاثه را پیدا می کند.سپس پس از بازگشت به یونان این علم را با خود به یونان می آورد و با کمک شاگردانش در تکثیر و تکامل این علم نقش زیادی داشتند.

پس از تالس این علم به دست ریاضی دانان یونانی دیگر مانند فیثاغورث و ارشمیدوس و ارسطو و اقلیدوس می افتد و آنان نیز در تکثیر و تکامل این علم گام های بلندی بر میدارند.

اما داستان اقلیدوس کمی متفاوت است.او بعد از دانشمندان نام برده به دنیا آمده و کار مهمی نیز کرده.او تمامی یافته ها و قضایا و اثبات ها و اصل ها یی را که ریاضی دانان قبل از خودش کشف کرده اند را تبدیل به کتاب کرد و تمامی آنان را در کتابی به نام اصول اقلیدوس گرد آوری کرد.

اما کار مهم تری نیز انجام داد و آن کار این بود که پنج اصل را نوشت و به مردم گفت که برای این پنج اصل به دنبال اثبات نباشند.این پنج اصل به اصول پنجگانه اقلیدوس معروف شد که آن ها را در قسمت بعد توضیح خواهم داد.

نظر فراموش نشود.
تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 10 مرداد 1390 07:27 ب.ظ