تبلیغات
ریاضی فیزیک - قسمت دوازدهم:تاریخچه فیزیک_رابرت اپنهایمر
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

جمعه 5 فروردین 1390-08:45 ب.ظ  بنام خدا

رابرت اپنهایمر

فیزیکدان بزرگ و آلمانی الاصل و اشراف زاده در سال  ۱۹۰۴ میلادی در نیویورک بدنیا آمد و رشته اصلی و تخصصی اش فیزیک بود.وی علاوه بر فیزیک به چندین زبان تسلط داشت.

اپنهایمر جوان ترین عضو معدن شناسان نیویورک بود که در سن ۱۲ سالگی به این عضویت در آمد و از همان دوران با تهیه ی رساله ای دو مورد انوار مغناطیسی استادانش را در شگفتی برد.به عقیده استادان وی روزی می رسد که رابرت جوان انقلابی در علم فیزیک بوجود خواهد آورد.

اپنهایمر در یکی از معتبر ترین دانشگاه های جهان و معروفترین آنها یعنی هاروارد,در عرض سه سال تحصیلات خود را با نمرات عالی در سال ۱۹۲۵به پایان رساند.

اپنهایمر پس از هاروارد به کمبریج رفت و در لابراتور کاوندیش مدتی را با پروفسور تامسون به تحقیقات ادامه داد.در سال ۱۹۲۸ استاد دانشگاه کلمبیا شد و مشغول تدریس گردید.او در سن ۲۵ سالگی استاد دانشگاه شد که این خود حکایت از استعداد بی نظیرش دارد.

در سال ۱۹۴۲ سرپرستی تحقیقات وزارت جنگ آمریکا را عهده دار گشته و از سال ۱۹۴۷ مدیر انجمن مطالعاتی پرینستون که کارش ایجاد رابطه و گرد آوری مغز های متفکری مثل انیشتین و ... بود,شد.و در واقع سازنده واقعی بمب اتم بود که همین موضوع باعث آشفتگی روحی و روانی او پس از انفجار اولین بمب اتم در سال ۱۹۴۵ در هیروشیما توسط ارتش آمریکا گردید.

البته بعد ها عنوان کرد که انرژی اتمی تنها باید جهشی باشد در زمینه امور عمرانی و از آن نباید برای نابودی انسان ها استفاده کرد و پیرو این اظهارات استعفای خود را تقدیم مقامات ذیربط کرده و برای پیشبرد عقایدش راهی اروپا گردید که در آنجا اقدامات او از طرف برتراند راسل,انیشتین,بوهر و بسیاری از دانشمندان تایید شد.

یکی از آثار وی"فکر باز"نام دارد,اپنهایمر در سال ۱۹۶۷ در گذشت.
تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 9 فروردین 1390 05:24 ب.ظ